-
-
-
KAĞITHANE BELEDİYESİ'NİN ŞEHİRDIŞI KÜLTÜR GEZİLERİ TAMAMLANDI

Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, 500 000 kişilik büyük bir aile olarak nitelendirdiği Kağıthanelileri Çanakkale, Bursa, Edirne ve Konya gibi tarihe damgasını vurmuş şehirlerimize taşıyarak, Atalarından kalan tarihi miras hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor. Belediyenin Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce organize edilen “Konya Kültür Gezileri”, 11 Haziran 2012 Pazartesi günü  sona erdi. 

Toplam 75 sefer düzenlenerek gerçekleştirilen Konya kültür gezilerinden interrnet aracılığı ile kayıtları gerçekleştirilen Kağıthanelilerin yanında, Kadın Meclisi, Kadın Kent Gönüllüleri gibi toplumu temsil eden kurum ve kuruluşlar da bu gezilerden istifade etti. Konya kültür gezilerine katılan vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirerek Başkan Fazlı Kılıç’a teşekkür ettiler.

Konya kültür gezilerinin kafile başkanı olan Mehmet Ali Erbek ve 11 personel gezi boyunca görevlerini başarıyla sürdürmüşlerdir. Gezi süresince otobüs hizmetleri, rehber ve yemek hizmetleri belediyemiz tarafından karşılanmıştır.

Her otobüste birer otobüs sorumlusu personel bulundurulmuş olup, geziye katılan ikramların yanında misafirlere Mekânsal Değişim kitabı, şapka ve çanta gibi hediyeler de verildi. Gezilecek mekânlar ve güzergâhlarla ilgili bilgiler verilerek uyulması gereken kurallarda yolculara anlatıldı.

Saat 09.15 itibariyle Uzman Rehberlerin kılavuzluğu eşliğinde başlayan gezilerde Mevlana Türbesi,  Şems-i Tebrizi Türbesi, İstiklal Harbi Şehitliği ve Müze öğlene kadar gezilmiş olup Saat 13.00 itibariyle Kağıthane Belediyesinin ikramı olarak Konya’nın meşhur yemeği etli ekmeğin de aralarında bulunduğu öğle yemeği verildi.

Saat 14.00 itibariyle Meram Bağlarında bulunan Tavus el Hind-i Mehmet Efendi Türbesi gezilerek, burada bulunan tarihi Merem Köprüsü ve piknik alanları tanıtıldı. Konya içerisinde bulunan Alaaddin Tepesi gezilerek, içerisinde bulunan Alaaddin Keykubat Camii ve eski  selçuklu eser ve yapıtları ziyaret edildi. Bu gezilerde rehberlere çeşitli sorular yöneltilerek daha geniş bilgilendirmeler de yapıldı. Konya merkezinde bulunan Karatay Medresesi, İnceminare  Medresesi, İplikci Camii ve Şerafettin Camii hakkında da yolcular bilgilendirildi.

Saat 16.20 itibariyle  Mevlana Türbesi önünde misafirler serbest bırakılarak alışveriş ve ihtiyaçalrını karşılamaları için izin verilerek, Saat 17.20 itibariyle aynı yerde toplanmaları duyuruldu. Yine Kağıthane Belediyesinin ikramı olan akşam yemeğini müteakip Saat 19.00 itibariyle otobüsler İstanbul'a haraket  etti. Saat 04.00 sıralarında Hasbahçe’de Konya gezisi sonlandırıldı.

Konya gezisinden aldıkları zevkin yanında, Kafile başkanı, yardımcı personel ve rehberlik hizmetlerinden de memnuniyetlerini belirten misafirler, Belediye Başkanı Fazlı Kılıç’a ve çalışma arkadaşlarına teşkkürlerini ileterek, bu tür Kültürel Gezilerin daha da genişletilerek devam etmesini istediler.